Vitaminraktárok feltöltve! – 2. rész

(A cikkben szereplő értékek és információk irodalmi forrásokon alapulnak. Bármilyen betegség vagy konkrét panasz esetén javasolt a szakorvosi konzultáció!)

Ahogy ígértem jön a második rész arról, hogy milyen vitaminokkal is kell feltöltenünk szervezetünk a tél vége felé. Az első rész itt olvashatjátok:

https://www.gastrolaj.hu/elettani-hatas/vitaminraktarok-feltoltve-1-resz-2/

Nézzük akkor tovább a felsorolást. A következő vitamin, amiről írni szeretnék az F-vitamin.

F-vitamin

Az F-vitamin zsírban oldódó vitamin és olyan esszenciális zsírsavakat tartalmaz, melyet szervezetünk nem képes előállítani.

Ha szervezetünkben jelentősen csökken az a F-vitamin szintje, akkor elsősorban bőrszárazságot, ekcémát, szemszárazságot, esetleg vérnyomás emelkedést érezhetünk. Gyakori az F-vitamin hiány okozta immunrendszer gyengeség is.

F-vitaminban gazdag olajok:

– fenyőmagolaj,
– tökmagolaj,
– a búzacsíraolaj,
– a lenmagolaj,
– a napraforgóolaj,
– a szőlőmagolaj,
– a repceolaj,
– a dióolaj,
– a mogyoróolaj,
– a szójaolaj

D-vitamin

A D-vitaminról talán már többet hallunk, főleg így a télen, hiszen szakemberek szerint a lakosság nagy részének szervezetében a tél végére kritikus szintre csökken a D-vitamin.

A D-vitamin hiányának is számos következménye lehet, többek között csontvesztés, csontritkulás, szívelégtelenség, cukorbetegség és magas vérnyomás. A D-vitamin szükséges továbbá azért is, hogy segítse a kalcium és a foszfor felszívódását a szervezetbe – fontos szerepet játszva így a csontok és a fogak egészségének megőrzésében.

D-vitaminban gazdag hidegen sajtolt növényi olajok:

– fenyőmagolaj
– argan olaj
– tökmagolaj
– lenmagolaj

A vitaminok mellett fontosnak tartom megemlíteni a magnézium és a kalcium fontosságát is.

Miért fontos szervezetünk számára a magnézium?

A magnézium a csont és fogképzésben, valamint az ingerületek továbbításában játszik kiemelkedő szerepet. A megfelelő magnézium szint a szervezetben segít néhány krónikus betegséget megelőzni, leküzdeni a feszültséget, ingerültséget és a sportolók számára is jótékony hatású, mivel segít elkerülni a sérüléseket.

Az alábbi hidegen sajtolt növényi olajak gazdagok magnéziumban:

– tökmagolaj
– lenmagolaj
– mákolaj

Kalcium

Végül, de nem utolsó sorban jöjjön a kalcium. Miért is fontos számunkra a kalcium:

Szervezetünkre kalciumra van szüksége ahhoz, hogy fogaink és csontjaink erősek legyenek. Ezen kívül a kalcium jelentős szerepet tölt be az idegrendszer megfelelő működésében, a véralvadásban és az izmok megfelelő összehúzódásában. Kiemelendő, hogy a normális, stabil szívritmushoz is elengedhetetlen a megfelelő kalcium bevitel.

Kalciumban gazdag növényi olajok:

– mákolaj
– lenmagolaj
– dióolaj
– tökmagolaj

Remélem hasznos volt számotokra ez a két részből álló sorozat és segít nektek abban, hogy jobban oda tudjatok figyelni a megfelelő vitaminok természetes módszerekkel való pótlására.

Sokat segítene, ha leírnátok a tapasztalataitokat arról, hogy Ti milyen olajakat használtok és hogy milyen céllal fogyasztjátok őket – inkább élettani hatás miatt, vagy inkább élvezeti érték miatt. Köszönöm!

Nyugodtan írjatok itt az oldalon a hozzászólásoknál, vagy Facebook oldalunkon, melyet az alábbi címen találhatjátok: www.facebook.com/Gastrolaj

banner_feliratkoztatás

Szeretném felhívni a figyelmeteket, hogy az előző felsorolások irodalmi források alapján készültek és nem helyettesítik az orvosi diagnózist. Bármilyen hosszabb idő óta fennálló panasz vagy rendszeres gyógyszerszedés esetén az olajok rendszeres fogyasztásáról kérlek egyeztess kezelőorvosoddal.

Vitaminraktárok feltöltve! – 2. rész” bejegyzéshez ozzászólás

  1. Gizus!Két kérdésem van:nekem bejött a lenmagolaj.meddig lehet inni?Netán életem végéig?A másik kérdésem hogy felbontás után hűtőbe tárolható vagy csak szobahőmérsékleten?Előre is köszönöm az infót.

    1. Kedves Dóra!
      A lenmagolaj nyugodtan fogyasztható hosszú időn keresztül is, nem okoz problémát (természetesen ha van olyan gyógyszer, amit rendszeresen kell szedni, akkor érdemes kikérni a kezelőorvos tanácsát).
      Felbontás után mindenképpen javaslom a lenmagolaj hűtőben tárolását!
      Remélem tudtam segíteni!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .