A nyári kánikulában nagyon könnyű leégni. Sokszor elég csupán néhány perc a déli órákban a tűző napon és máris megvan a baj!
Mit értek azalatt, hogy leég a bőröd? Mikor gyanakodj rá?
– bőröd kipirosodik
– fájdalmat, viszkető, égő érzést érzel a bőrödön
– súlyosabb esetben hólyagokat veszel észre a bőrödön
– még súlyosabb esetben lázat is tapasztalhatsz
Nekünk felnőtteknek is fontos a védelem, de a gyerekek érzékeny bőrére pedig még nagyobb figyelmet kell fordítani, mert ők még könnyebben leégnek.
Mit tehetsz leégés ellen és mit tehetsz, ha mégis leégtél?
Első és legfontosabb, hogy védd a bőrödet a leégés ellen. Használj napvédő olajat vagy krémet, illetve ha még nem nagyon tartózkodtál huzamosabb ideig a napon, akkor fokozatosan szoktasd hozzá a bőrödet a napsütéshez (pl. vékony, világos színű, lenge ruhát viselj a nyaralás első napjaiban).
Nagyon sokféle napozó készítmény kapható, de otthon is készíthetsz magadnak természetes alapanyagokból. Ezeknél is figyelj a fokozatosságra kérlek, szoktasd a bőröd a napsütéshez, nehogy csúnya leégés legyen a következménye.
Otthon elkészíthető napozó krém
Amire szükséged lesz:
– 50 g shea vaj
– 50 g kakaóvaj
– 100 g hidegen sajtolt dióolaj
– 60 g méhviasz
– 50 g cink-oxid
Olvaszd fel gőzfürdő fölött a shea vajat és a kakaóvajat, ha már kellően puha állagúak, akkor öntsd hozzá a hidegen sajtolt dióolajat, de itt már ne melegítsd tovább. Végül keverd hozzá a cink-oxidot, keverd át alaposan.
Végül adhatsz hozzá illóolajat is, ha szeretnél, itt csak arra kell figyelned, hogy ne legyen olyan, ami fényérzékenyít, azaz kerüld el a citrusféléket. Én levendulát választanék hozzá! 🙂
A kész krémet jól keverd fel, majd öntsd egy tégelybe és vidd magaddal mindenhova! 🙂
Kérlek, ezzel a készítménnyel is – éppúgy, mint bármelyik otthon elkészíthető recepttel – légy óvatos. Először próbáld ki egy kis bőrfelületen, hogy nincs-e benne olyan összetevő, amire esetleg allergiás vagy. Végezz 24 órás bőrtesztet, azaz 24 óráig figyeld a bőrödet, hogy nem jelentkezik-e valamilyen allergiás reakció (bőrpír, viszketés vagy hasonló). Ha nem, akkor is óvatosan alkalmazd és szoktasd hozzá a bőrödet a naphoz. Ne kezdd a napozást egyből a déli napsütésben még akkor sem, ha ezt a krémet használod!
Mit tegyél, ha mégis leégtél?
Ha mégis leégtél, akkor a legfontosabb, hogy hidratáld a bőrödet! Hidratáld belülről és hidratáld kívülről!
A belső hidratálás
Fontos, hogy sok folyadékot igyál, hiszen ez a leggyorsabb módja a belső hidratálásnak. Itt is vedd figyelembe kérlek, hogy ha valamilyen egészségügyi problémád van (pl. szívbetegség vagy veseprobléma), akkor oda kell figyelni a megnövekedett vízfogyasztásra, nehogy gondot okozzon.
A külső hidratálás
Leégés esetén fontos, hogy ne kenj az égett bőrfelületre olyan készítményt, ami kőolajszármazékot tartalmaz, hiszen az nem hagyja a bőrt lélegezni.
Tapasztalataim és vásárlói visszajelzések alapján az enyhébb leégésre kiválóan alkalmazható a hidegen sajtolt dióolaj. Szépen hidratálja és ápolja a bőrt, a benne található értékes összetevőknek köszönhetően.
Ha fájdalmad van, akkor vehetsz be enyhe fájdalomcsillapítót, illetve válassz olyan ruhákat, melyek vékonyak, szellősek és elfedik az érintett bőrfelületet.
Nemrég készítettem egy három részes sorozatot a természetes bőrápolásról.
Ajánlom figyelmedbe, ha érdekel a téma!
Kattint az alábbi linkekre és olvasd el!
Bőrápolási kisokos – természetes alapanyagokkal 1. rész
Bőrápolási kisokos – természetes alapanyagokkal 2. rész
Bőrápolási kisokos – természetes alapanyagokkal 3. rész