A múltkor egy cikket olvastam, melyben egy brit felmérés eredményeit foglalták össze. A felmérés során azt vizsgálták, hogy az egészségesen táplálkozó, azaz naponta 5-ször zöldséget vagy gyümölcsöt fogyasztó gyerekek kevésbé hajlamosak a depresszióra, ezáltal a rossz iskolai teljesítményre, mint azok a gyerekek, akik sok cukros üdítőt, illetve gyorséttermi és egyéb, otthon elkészíthető gyors ételeket fogyasztanak.
Érdekes párhuzam. Nem orvosi szemmel néztem a kutatást, hanem anyai szemmel. Két kislányom is nagyon szereti az édességeket – bár kis korukban sem kaptak sokat – ezért én is felkaptam a fejem ezen a cikken. Nálunk szerencsére nincs gond a gyümölcsevéssel, hiszen mindkettő nagyon szereti a friss gyümölcsöt és abban a szerencsés helyzetben is vagyunk, hogy saját fáinkról szüretelhetjük őket.
De mi a helyzet azokkal a gyerekekkel, akik nem jutnak megbízható forrásból származó gyümölcsökhöz?
Nagyvárosi szülőktől hallom, hogy sokszor nem is mernek gyümölcsöt vásárolni, mert bizonytalan az eredete, nem tudni, hogy kezelték-e valamilyen vegyszerrel korábban. Pedig fontos lenne, hogy a gyerekek hozzájussanak a számukra létfontosságú vitaminokhoz.
Tovább gondoltam a dolgot és arra jutottam, hogy a hidegen sajtolt olajak között is sok olyan van, mely nagyon finom és ráadásul vitaminokban gazdag is.
Egy próbát megér, nem gondoljátok?
A megbízható helyről származó, hidegen sajtolt olajokkal rendkívül fontos vitaminokat és ásványi-anyagokat juttathatunk a gyerekek szervezetébe mindenféle kockázat nélkül. Ha a gyerkőc ellenkezik a kiskanállal való fogyasztáskor, akkor lehet néhány cselhez is folyamodni.
Például hidegen sajtolt mogyoróolaj felhasználásával kiváló mogyoróvajat lehet készíteni, melynek íze fenséges és a gyerekek is szívesen fogyasztják.
De ki lehet próbálni egy szelet pirítós kenyérre csepegtetve is, de az egyszerű szendvicset is ízletesebbé teszi.
Egy kis kreativitással biztos vagyok benne, hogy meg lehet találni az utat a gyerekek pocakjához.
De ha nem sikerül, akkor még mindig van megoldás. Szinte minden kisgyerek szereti az üdítőket, gyümölcsleveket. Ezekből a 100%-os gyümölcsleveket érdemes választani és ebbe a gyümölcslébe belekeverni a kiskanál olajat. Lényeg, hogy kis mennyiségbe keverd bele, hogy hamarabb elfogyjon.
Jogos, ha felmerült benned a kérdés, hogy vajon melyik olajat javaslom kisgyerekek számára?
Nézzük sorban:
- Hidegen sajtolt dióolaj: sok kutatásban szerepelt már, hogy az Omega-3 és Omega-6 zsírsavakban szegény étkezés akár a tanulási nehézségek hátterében is állhat gyerekeknél. Ezen felül az ilyen zsírsavakban gazdag táplálkozás segíti a gyerekeket a koncentrálásban, javítja a memóriájukat és ami talán a legfontosabb, hogy segít nekik alkalmazkodni a megváltozott élethelyzetekhez (pl. új iskola, óvoda; családban bekövetkezett változások). A hidegen sajtolt dióolaj ezen kívül még bizonyítottan tartalmaz E-vitaminban is. A bőrszárazság és a különböző bőrbetegségek hátterében is állhat E-vitaminhiány. A bőrt érdemes kívülről és belülről is hidratálni, ezért fontos az ekcémára és a különböző bőrbetegségekre hajlamos gyerekeknél belsőleg is fogyasztani.
- Hidegen sajtolt mogyoróolaj: kisgyerekes anyukaként azt tartom szem előtt, hogy a betegségeket jobb megelőzni, mint gyógyítani. A hidegen sajtolt mogyoróolaj gazdag vitaminokban (irodalmi források alapján), így kiválóan erősíti az immunrendszert. Ezen felül még nagyon finom is és emiatt a gyerekek is szívesen fogyasztják.
Azt gondolom, hogy egy kis odafigyeléssel segíthetünk gyermekünknek, hogy boldog gyermekkorban legyen része. A táplálkozás természetesen csak egy szelete az egész életüknek, hiszen ezen felül a gondoskodás, a szeretet és az odaadás is mind-mind hozzájárul ahhoz, hogy boldog gyermekekből később boldog felnőttekké váljanak.
Kedves Gizike
Nagyon köszönöm az értékes információt az olajokról.
Nagyon köszönöm a kedves szavakat! Örülök, ha segíthettem!