Életmódváltás kezdőknek – természetesen

Az év első hónapjában a legtöbb újévi fogadalom arról, hogy egészségesebben élünk, életmódot váltunk, netán fogyókúrázunk.

Sokan nagyon kitartóak, de sajnos nagyon sokan vannak olyanok is, akiknek néhány hét után enyhül a lelkesedése és szépen lassan visszakerülnek az előző év végi állapotba. A legtöbben ezt kudarcként élik meg, ami még inkább ront a helyzeten, hiszen úgy érzik, hogy duplán vallottan szégyent.

Hozzám is sokan fordulnak az év elején azért, hogy segítsek életmódot váltani, segítsek elindulni. Gondoltam, hogy veled is megosztom, hogy mit szoktam javasolni a kezdetekhez.

Nehéz dolog ez, hiszen mindenki más, mindenkinek más a napi ritmusa és mások az étkezési szokásai.

Emiatt én mindig azt szoktam tanácsolni, hogy kezdjük az életmódváltást, az egészséges életre való áttérést apró lépésekkel. Hiszen az apró lépéseket könnyebb betartani, így sok apró sikerélményben is részünk lesz, ami további lendületet ad majd.

Szerintem a legegyszerűbb és legjobb módja az életmódváltásnak, ha a reggelekkel kezdjük a változtatást, hiszen minden reggel egy új nap elindulása, egy új lehetőség és egy új kis sikerélmény, mely aztán meghatározza az egész napodat.

Sokan egyáltalán nem reggeliznek. Vagy azért, mert azt mondják, hogy nincs rá idejük, vagy azért, mert úgy érzik, hogy nem esne jól a reggeli. Pedig tudományosan bizonyították, hogy a reggeli kihagyása rányomja a bélyegét az egész napra és ezen felül még egészségügyi kockázatokkal is járhat. Nem fejtegetném hosszan, hiszen erről is sok információt találhatsz az interneten pro és kontra egyaránt. A lényeg, hogy ha kihagyod a reggelit, akkor könnyen előfordulhat, hogy éhségrohamok törnek rád a délelőtt folyamán, melyet gyorsétteremben vagy „gyorspékségben” vásárolt ételekkel kezelsz. Az ilyen helyeken vásárolt ételek viszont hirtelen megnövelik a vércukorszintet, ami rövid idő múltán újra visszazuhan. Ez a gyors ingadozás az, ami egészségügyi kockázatokkal járhat.

Ezen felül pedig ott van a másik lényeges pont, hogy az ilyen éttermekben/pékségekben nem gyakran találsz egészséges ételeket, így amit meg tudsz venni, az már eleve szembe megy azzal, amit valójában szeretnél – az életmódváltással.

És mit okoz ez számodra? Egy újabb kudarcélményt, mely rányomja bélyegét a nap további részére.

Szóval én azt javaslom, hogy kezdd az életmódváltást a reggeleidnél.

A hidegen sajtolt olajok segítségedre lehetnek ebben, hiszen ezeknek a rendszeres fogyasztását is mindig a reggelekhez érdemes kapcsolni. A legjobban úgy tudják kifejteni jótékony hatásukat, amikor reggel, éhgyomorra fogyasztod el a napi adagodat. Részletesen egy korábbi bejegyzésemben írtam arról, hogy miért érdemes a mindennapjaidba beilleszteni a hidegen sajtolt olajok rendszeres fogyasztását és hogyan segíthetnek neked egészséged megőrzésében => Ide kattintva olvashatod el ezt a bejegyzést!

Most pedig arról szeretnék írni neked, hogy mit tudsz tenni abban az esetben, ha úgy érzed, hogy az olajok önmagukban történő, éhgyomorra való fogyasztása nem megy neked.

A legfontosabb, hogy ekkor se add fel, hiszen a jótékony hatásokat csak úgy élvezheted, ha rendszeresen fogyasztod őket. Itt nem arról van szó, hogy megiszol néhány kanállal és akkor letudtad egy időre. Ez olyan, mint az egészséges táplálkozás, az is csak akkor szolgálja egészséged megőrzését, ha folyamatosan, következetesen kitartasz mellette.

Ha elhatároztad, hogy életmódot váltasz és megfogadod a tanácsomat, hogy mindezt a reggeleid megreformálásával kezdd, akkor azt javaslom, hogy keress olyan recepteket, melyek egészséges összetevőkből állnak és azokat válaszd.

Hoztam néhány ötletet arra az esetre, ha több időd van reggel, illetve arra az esetre is, ha rohanósak a reggeleid, esetleg kisgyerekek mellett készülsz.

Ne mondj le a reggeliről akkor se, ha esetleg egyáltalán nincs időd otthon reggelizni. Ilyenkor is van megoldás, igaz egy kicsit több előkészületet igényel, de megéri. Ilyenkor válassz olyan reggelit, amit könnyedén magaddal vihetsz egy termoszba, vagy egy ételhordóba és amit megéhezel, akkor egyből kéznél van. Nem kell nagy dolgokra gondolni, egy egyszerű turmix is elegendő lehet ahhoz, hogy energiát nyerj belőle és lendületesen teljen a napod.

Nézzük akkor végig, hogy mit tehetsz akkor, ha:

  • többi időd van reggelente: ilyenkor választhatsz teljes kiőrlésű pékáruból készült szendvicset, zabkását, tojást zöldségekkel (és még rengetegféle módon elkészítve), natúr joghurtot zabpehellyel és gyümölcsökkel, zablisztből készült palacsintát vagy akár chia pudingot is.
  • kevés időd van reggelente: ilyenkor a legfontosabb, hogy olyan ételeket válassz, amit gyorsan elkészíthetsz, illetve olyat, amit már előző este előkészítettél. Itt szerintem nagyon jó választás a natúr joghurt aszalt gyümölcsökkel (én az előre ízesített joghurtokat kerülném az adalékanyagok miatt) és hidegen sajtolt olajokkal, turmix vagy smoothie olajokkal.

A turmix és a smoothie nagy előnye, hogy könnyedén magaddal viheted, gazdagíthatod sokféle formában, akár gyümölcsökkel, akár zöldségekkel és természetesen hidegen sajtolt olajokkal.

Szinte bármelyik reggeli ételhez hozzáadhatod az adott napi hidegen sajtolt olaj adagodat. A lényeg, hogy ne hevítsd az olajokat, hiszen ezeknek az olajoknak pont az az előnyük és az értékük, hogy hőkezelés nélkül készülnek. Vannak a boltok polcain olyan olajok, melyek kíméletes pirítással vagy melegen sajtolva készülnek. Ezek az olajok is ízletesek, de ha egészségmegőrzés a téma, akkor én inkább a valódi hidegen sajtolt olajok választására biztatnálak.

Az idei évben én is nagyobb hangsúlyt szeretnék fordítani arra, hogy megmutassam neked, hogy a hidegen sajtolt olajok milyen könnyedén beilleszthetők a mindennapokba, miben segíthetnek neked és hogyan tudod őket a lehető legjobb módon fogyasztani és felhasználni.

Addig is, ha szeretnél tájékozódni, akkor ajánlom figyelmedbe Növényi olaj kisokosunkat, melyet az alábbi képre kattintva tölthetsz le! 🙂

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .