A strandszezon idején fontosnak tartom, hogy beszéljünk a felfázásról, fertőzésekről és ezek gyakori visszatéréséről. Tapasztalatok azt mutatják, hogy ezek, főleg a nőket érintő problémák, gyakrabban jelentkeznek a tavaszi, nyári időszakban – főleg a strandszezon ideje alatt.
Ma arról szeretnék írni neked, hogy a hidegen sajtolt olajok közül melyek segíthetnek neked és hogyan érdemes őket fogyasztani, hogy valóban a segítségedre legyenek.
Először is beszéljünk egy pár szóban arról, hogy mikor is kell fertőzésre, felfázásra gondolnod, majd utána arról, hogy mit tehetsz a megelőzésért és milyen otthoni eszközeid vannak a gyógyulás, megelőzés terén.
A felfázás, fertőzés tünei között lehetnek:
- gyakori vizelési inger
- fájdalom, égő érzés vizeléskor
- hőemelkedés, rossz közérzet
Gyerekeknél is előfordulhat, náluk talán még nehezebb észrevenni. Néha nem is ugyanazok a panaszok jelentkeznek, ezért nehéz megállapítani. Ha azonban étvágytalanság, nyugtalanság, láz, hasmenés esetleg deréktáji fájdalom jelentkezik és más problét nem találtak, akkor érdemes ezt is megvizsgálni.
Szakemberek tanácsai alapján a megelőzésben fontos szerepe lehet:
- a pamut alsóneműt viselésének
- megfelelő tisztálkodási mód elsajátításának
- sok folyadék fogyasztásának
- nyáron a vizes fürdőruha gyors leváltásának
- természetes gyógymódoknak (erről mindjárt bővebben)
Természetes gyógymódok felfázás, fertőzés esetén
A természetgyógyászat számos gyógynövényt ismer, melyek segítségedre lehetnek a felfázások, fertőzések korai szakaszában. Fontos azonban kihangsúlyozni, hogy ha a tünetek nem enyhülnek, akkor mindenképpen orvosi vizsgálatra, kezelésre van szükség.
Összegyűjtöttem neked néhány természetes gyógymódot, melyet te is biztonsággal alkalmazhatsz – akár megelőzés céljából is.
Hidegen sajtolt tökmagolaj
A hidegen sajtolt tökmagolaj amellett, hogy nagyon finom, még nagyon értékes összetevőkkel is rendelkezik. A hidegen sajtolt tökmagolaj phytosterint tartalmaz, a phytosterin pedig jó ellenszere lehet a prosztata-megnagyobbodásnak, stabilizálhatja a hólyagfunkciót és húgyúti fertőzések esetén gyulladásgátló hatású lehet.
Én személy szerint a valódi hidegen sajtolt tökmagolajat ajánlom, mert ennek készítése során nem alkalmazunk magas hőmérsékletet és nem adunk hozzá semmilyen adalékanyagot, így a tökmagból kisajtolt olaj megőrzi a tökmag értékes összetevőit. Saját sajtoló üzemünkben készült tökmagolajunk gyerekek is fogyaszthatják akár kúraszerűen is.
Vannak azonban olyan gyártók, akik melegítik, pirítják a magokat. Ezt melegen sajtolásnak nevezik, véleményem szerint azonban a magas hőmérséklet károsíthatja az értékes összetevőket, így ha egészségmegőrzés a cél, akkor inkább a hidegen sajtolt olajat javaslom.
A tökmagolajat fogyaszthatod kúraszerűen, de ételeidhez is adagolhatod.
Kúraszerű fogyasztás alatt azt értem, hogy minden reggel éhgyomorra elfogyasztasz egy evőkanál tökmagolajat, majd vársz körülbelül 15-20 percet és csak utána reggelizel. Ha rendszeresen szoktál kávézni, teázni reggel, akkor ezzel is várd meg ezt a kis időt a jobb felszívódás érdekében. Én úgy szoktam indítani a napomat, hogy rögtön felkelés után megiszom a napi olajdagomat és amíg felöltözöm és elvégzem a reggeli rutinomat, addigra le is telik ez az idő, utána pedig jöhet a reggeli és a megszokott kávé. Ugye te is reggelizel? A reggeli fontosságáról már sokat írtam, ha még nem olvastad, akkor kattints ide és olvasd el, hogy milyen veszélyekkel járhat a reggeli kihagyása.
A tökmagolajat érdemes kúraszerűen fogyasztani, egy kúra minim 3 hónapig tartson.
Ha nem tudod önmagában meginni az olajat, akkor add hozzá az ételeidhez. Arra figyelj, hogy ne hevítsd az ételt az olajjal együtt, mert a készítés során mi is vigyázunk arra, hogy ne használjunk magas hőmérsékletet, ezért kérlek te se használj, hogy ne sérüljenek az értékes összetevők.
A legegyszerűbb, ha a reggelidbe illeszted be a tökmagolaj fogyasztását. Nagyon finom szendvicskrémeket készíthetsz a hozzáadásával, de akár turmixba, zabkásába vagy akár joghurtba is öntheted.
A tökmagolaj mellett az áfonya fogyasztása is segíthet neked
Szakemberek szerint az áfonyát akkor alkalmazd, ha már kezeltek, de a fertőzés többször visszatér.
Az áfonya vagy áfonyalé fogyasztásánál is érdemes kúraszerű fogyasztásban gondolkodnod. Az áfonya enyha antibakteriális hatással rendelkezik és megakadályozhatja a fertőzést okozó baktériumok megtelepedését a húgyhólyagban.
Az áfonya esetében inkább megelőzésről van szó, tehát segíthet fertőzésmentesen tartani a hólyagot. Azonban meglévő, kialakult fertőzés esetén már lehet, hogy kevés lesz, ezért orvosi kezelésre lehet szükség.
Nagy dózisú C-vitamin fogyasztása
Visszatérő fertőzések esetén szakemberek szerint hatásos lehet a nagy dózisú C-vitamin fogyasztása, mert savasítja a vizeletet és gátolhatja a káros baktériumok húgyutakba jutását.
Sok víz, gyakori vizeletürítés
Bár tudom, hogy nem könnyű megoldani, de amikor csak sejted, hogy húgyuti fertőzés lehet kialakulóban, akkor nagyon figyelj oda a folyadékfogyasztásodra. Ha nagyon kezdeti szakaszban vagy, akkor figyelj oda, hogy óránként igyál meg minimum 3 dl vizet. Nagyon fontos az is, hogy ne tartsd vissza sokáig a vizeletedet, hanem a lehető leggyakrabban ürítsd ki a hólyagodat.
Ezek a természetes gyógymódok elsősorban a megelőzésben lehetnek a segítségedre. De úgy gondolom, hogy akinél már egyszer vagy esetleg kétszer diagnosztizáltak húgyuti fertőzést, az mindent megtenne, hogy elkerülje a betegséget. A fenti tanácsok elsősorban a megelőzésben lehetnek segítségedre, ezért kérlek, ha néhány napon belül nem múlnak a pnaszaid, akkor mindenképpen fordulj orvoshoz.