Sokszor kerül szóba nálunk is, hogy milyen jó lenne fűszernövényeket otthon nevelni. Mennyivel könnyebb lenne, ha csak odalépnénk és lecsippentenénk néhány friss levelet a salátánkhoz vagy akár a szendvicsünkhöz.
Össze is gyűjtöttem ezért néhány fontos tudnivalót, amit mi is leteszteltünk, az otthoni fűszernövények tartásával kapcsolatban.
A fűszernövények nagyon jól kombinálhatók a hidegen sajtolt olajokkal. Mind jótékony hatás, mind ízvilág tekintetében érdemes őket szemügyre venni.
De nézzük először azt, hogyan is érdemes őket otthon tartanod/tárolnod!
Először ne gondold, hogy csak akkor lehet saját fűszernövényed, ha van nagy kerted! Ha van olyan helyed, ahol meleg és napfény van, akkor már félig nyert ügyed van! Lehet szó egy icipici balkonról vagy egy nagyobb erkélyről, bárhol megpróbálhatod!
Erkélyre: nyugodtan ültethetsz fűszernövényt. A legjobb, ha déli fekvésű, mert a legtöbb fűszernövény mediterrán éghajlatról származik, így ezen az oldalon érzik magukat jobban. Vehetsz nekik külön cserepet, de akár a balkonnövényeid mellé a földbe is elültetheted (igen, akár a muskátli mellé is 🙂 ).
Ha nincs erkélyed, de a konyhaablakod vagy a lakás valamelyik ablaka déli fekvésű, akkor sincs veszve minden. Ide akkor válassz fűszernövényeket, ha gyakran tudod metszeni, gondozni őket, hogy ne nyúljanak fel túl nagyra.
A nyugati és a keleti fekvésű ablak vagy erkély sem teljesen kizáró ok. Ebben az esetben érdemes fal mellé állítani a cserepeket, mert a fal melege akkor eléri őket, ha növények amúgy már árnykéban vannak. Sajnos az északi oldalon lévő erkély vagy ablak nem kedvező a fűszernövények számára, de ugyanúgy bizonytalan a siker a nagyon huzatos erkélyek, ablakok esetében, illetve a nagyon magas házaknál sem tanácsos az erkélyre kiültetni.
Milyen fűszernövényt válassz?
Ezt leginkább saját ízlésedre bízom, de ha nincs még nagy tapasztalatod, akkor szerintem az alábbiakkal érdemes kezdeni.
Petrezselyem: szereti a napos helyet, fontos, hogy ne hagyd kiszáradni a földjét.
Bazsalikom: szintén a napos, meleg helyet szereti.
Menta: sok vizet és sok napfényt kedvel.
Rozmaring: szintén a napos helyeket szereti és a meszes talajt.
Snidling: dús tápanyagigényű, nagyon szereti a napot és vizet.
Kakukkfű: szintén szereti a napfényt, a meleget, a pangó azonban nem, ezért érdemes kavicsot tenni a cserép aljára.
Zsálya: meszes talajt és a napfényt kedveli.
Kell tápoldatozni a fűszernövényeket?
Annyira nagy a kínálat, hogy valóban nehéz választani. Az én tapasztalatom az, hogy figyelni kell a növényeket. Semmiképpen nem szabad hagyni kiszáradni a földjüket, mert olyankor csak átfut a víz a cserépen és nem tudja táplálni a növényt. Én mindig a földet öntözöm, soha nem a növényt felülről. Nyugodtan adhatsz neki tápoldatot, de azt gondolom, hogy a legjobb, ha a vízre odafigyelsz.
Illetve fontos, hogy használd is a fűszernövényeidet! Ne féltsd őket, hanem nyugodtan tépkedj le a levelükből, hiszen így újabb hajtásokat fog hozni!
Használd őket bátran hidegen sajtolt olajokkal kombinálva! Kiváló minőségű kistermelői olajaink közül itt válogathatsz:
Ha kész vagy és már hajtanak a növényeid, akkor az első recept legyen egy édesburgonyás kakukkfüves változat! Nem fogod megbánni! 😉
Édesburgonya kakukkfűvel
Hozzávalók, amire szükséged lesz:
2 nagy édesburgonya
10-12 fokhagymagerezd
2 kisebb vöröshagyma
néhány ág kakukkfű
olívaolaj, só, bors
Az édesburgonyát hámozd meg, vágd kockákra és forgasd bele az olívaolajba. Ha kész vagy, akkor tedd egy hőálló tálba, majd tedd mellé a kisebb darabokra vágott vöröshagymát és az egészben hagyott foghagymákat is. Sózd, borsozd ízlésed szerint és végül tedd rá a kakukkfüvet. Jól forgasd össze és 200-220 fokra előmelegített sütőben süsd készre. Körülbelül 15 perc alatt elkészül.
Én a végén meg szoktam locsolni hidegen sajtolt dióolajjal vagy hidegen sajtolt tökmagolajjal is! De csak kizárólag sütés után, hiszen a hidegen sajtolt olajoknak pont az az erősségük, hogy nem kezeljük őket magas hőmérsékleten!
Nagyon finom lehet sült húsok, akár csirkecomb vagy csirkemell mellé!
Jó étvágyat! 🙂