Így kerüld el a transzzsírokat

Talán Te is hallottad már, hogy a transzzsírokat érdemes elkerülni. Olyan sokszor és sok helyen hallhatjuk/olvashatjuk, de arról sajnos kevesebb információnk van, hogy mik is ezek a transzzsírok pontosan és hogyan tudod elkerülni.

Most összegyűjtöm Neked, hogy mire kell odafigyelned, milyen ételeket érdemes elkerülnöd és mit javasolt fogyasztanod azért, hogy elkerüld a túlzott transzzsírsav fogyasztást és megelőzd többek között a szív- és érrendszeri megbetegedéseket.

Kezdjük először azzal, hogy mi is az a transzzsírsav és hogyan keletkezik.  A transzzsírsavak kis mértékben természetes körülmények között is kimutatható például a kérődzők tejében és húsában. A káros transzzsírsavak azonban úgy keletkeznek, hogy az értékes növényi olajokat keményítik (pl. a margarinok előállításánál), azaz hidrogénezik. Ennek a folyamatnak az eredményeképpen a telítetlen zsírsavakból káros transzzsírsavak keletkeznek.

Korábban elsősorban a margarinok gyártását emlegették első számú veszélyforrásként, ma azonban már tudjuk, hogy a margarinoktól nem kell annyira tartani. Sokkal nagyobb veszélyforrást jelentenek például a gyorséttermi ételek, a levesporok, az ételízesítők és a különböző félkész/kész ételek. 

De miért írok most Neked erről? Mit okozhatnak a transzzsírsavak?
  • legnagyobb veszélyt ezek a transzzsírsavak a szív- és érrendszerre jelentenek
  • kedvezőtlenül befolyásolják a koleszterin
  • egyensúlyt
  • fokozzák a szervezetben fellépő gyulladásos folyamatokat
  • hozzájárulhatnak a cukorbetegség kialakulásához is

Számos szakorvosi ajánlást olvastam azzal kapcsolatban is, hogy a kismamáknak szinte teljesen ki kellene iktatniuk étkezésükből a transzzsírsavak fogyasztását, mert átjuthat az anyatejbe és babák egészséges fejlődését gátolják.

Milyen ételeket kerülj el?
  1. Azokat az ételeket, édességeket, melyeken a kakaós tejbevonó massza felirat szerepel.
  2. Boltokban kapható kész kekszek, aprósütemények, torták.
  3. Olyan mélyhűtött élelmiszerek, mint pl. a félkész pizza (a növényi olajok hidrogénezésének egyik fő célja, hogy szilárdakká váljanak ezek az olajok és így olyan zsírok jöjjenek létre, melyek bírják a fagyasztást és tovább elállnak).
  4. Levesporok, ételízesítők, kész bolti salátaöntetek.
  5. Bolti kész pékáruk (bár nagyon csábító, hogy reggelire egy ilyen pékárut vegyél, de mivel ezeket általában a boltok kimérve vagy darabonként árulják nincsenek becsomagolva így nem is láthatod az összetételüket).

Tudom, hogy az idő mindenkinek pénz. Azt is tudom, hiszen kétgyermekes anyuka vagyok, hogy nem olyan könnyű dolog dolgozni, háztartást vezetni és még arról is gondoskodni, hogy a gyerekek otthoni péksüteményt vagy édességet fogyasszanak.

Viszont sokat olvasok a témáról és szeretném Veled is megosztani mindazt, amit tudok azért, hogy felhívjam a figyelmedet arra, hogy egy-két dolog kiiktatásával bizony nagyon sokat tehetsz gyermeked és családod egészségéért.
Legegyszerűbb otthoni édesség például a muffin, melynek rengeteg egészséges formáját ismerhetjük már és tényleg nem tart sokáig (max. fél óra sütéssel együtt). Ha nagyobb adagot készítesz, akkor a gyerekeknek reggelire is marad belőle 🙂

A hidegen sajtolt olajokat sok esetben hívhatod segítségül. Részesítsd előnybe a gyors salátákat (gyors pizza helyett) és locsold meg hidegen sajtolt olajjal. Válaszd ki a kedvencedet vagy váltogasd az olajakat és így biztosan nem fog unni a salátát! 😉

Zemanta Related Posts Thumbnail

De készíthetsz a felhasználásukkal finom pástétomokat, szendvicskrémeket, melyek akár el is csomagolhatók, lefagyaszthatók.

fetasszendvicskrem

Neked milyen ötlet jut eszedben? Oszd meg velem is itt hozzászólásban!
Köszönöm! 🙂

 

 banner_feliratkoztatás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .