Hallod a médiában, olvasod cikkekben, hogy milyen egészséges a tökmagolaj, de fogalmad sincs hogy használd és mire?
A mai napon ebben segítek neked!
Összegyűjtöm, hogy mire használhatod a tökmagolajat, hogyan érdemes fogyasztanod és mire kell odafigyelned a vásárlás során. Lehet, hogy hosszú lesz, de érdemes végigolvasni, mert sok hasznos információt hoztam. 🙂
Kezdjük ott, hogy mire használhatsz fel egy hidegen sajtolt tökmagolajat!
Mire jó a tökmagolaj?
Nos, elsősorban arra, hogy elfogyasztod. Ez a legjobb, amit önmagaddal tehetsz. De hogy ne legyen egyszerű a dolgod, a fogyasztás tekintetében is van választásod. Fogyaszthatod ugyanis kúraszerűen vagy ételeidhez adagolva.
Kúraszerű tökmagolajfogyasztás
Kúraszerű fogyasztás azt jeletni, hogy minden reggel éhgyomorra megiszol egy evőkanálnyi mennyiséget (gyerekek 1 teáskanálnyit), majd vársz kb. 20 percet a reggelivel. Ha rendszeresen iszol fekete teát/kávét, akkor azzal is várd meg ezt a kis időt a jobb felszívódás érdekében.
Mikor lehet jótékony hatású a tökmagolaj?
- prosztata problémák esetén
- gyakori felfázás, fertőzések esetén
- fogínygyulladások esetén – akár öblögetve is
- gyulladásos megbetegedések esetén
- általános erőlét javításakor
A lényeg a kúrán van, vagyis azon, hogy egy meghatározott időtartamig rendszeresen fogyasztod. Én általában 3 hónapos kúrákat szoktam javasolni, melyek között nem muszáj szünetet tartani, de ha mégis szeretnél, akkor iktass be 2 hét pihenőt. Mindig elmondom, ezért itt is hangsúlyozom, hogy ha orvosi kezelés alatt állsz vagy rendszeresen gyógyszert szedsz, akkor mindeképp egyeztess a kezelőorvossal a rendszeres fogyasztásról.
Tökmagolaj ételekhez adagolva
A másik módszer az, ha hozzákevered az ételeidhez. Így is bejuttathatod a szervezetedbe a tökmagolaj értékes vitaminjait és ásványi anyagait. Javaslom azonban, hogy ne melegítsd az olajat az étellel együtt, inkább közvetlenül fogyasztás előtt add hozzá. Felhasználhatod a tökmagolajat:
- pirítósra csepegtetve
- teljes kiőrlésű pékáruval mártogatva egy kis tálból
- zabkásába belekeverve (akkor, ha már kezd kihűlni)
- szendvicskrémbe belekeverve
- tejföllel, pici sóval és fokhagymával együtt pirítóssal fogyasztva
- zöld turmixba keverve
- vagy akár krémlevesek tetejére locsolva.
Ez csak néhány ötlet, természetesen a képzeleted szab csak határokat a felhasználást tekintetében.
Tökmagolaj külső felhasználása
A konyhai felhasználáson kívül a tökmagolajat használhatod még külsőleg is. Talán az egyik legnépszerűbb mód a hajpakolásokhoz való felhasználás, illetve kopaszodás esetén a fejbőrbe masszírozás. Hajpakoláshoz önmagában is alkamazhatod úgy, hogy a száraz hajvégekbe masszírozol egy kevés tökmagolajat, hagyod hatni, majd a szokásos módon megmosod a hajad (hagyd kb. fél órát hatni).
Tökmagolaj vásárlása – erre figyelj!
Amikor olvasol a tökmagolaj jótékony hatásáról és elindulsz, hogy beszerezz magadnak egy üveggel, akkor nagyon gyorsan szembesülsz azzal, hogy rengeteg féle tökmagolaj kapható. Korábban ez nem volt így, de mióta egyre többen foglalkoznak vele és divat lett egészségesen élni, azóta sajnos megsokasodtak a különböző nevű és sajnos különböző minőségű tökmagolajak.
Véleményem szerint a legértékesebb tökmagolaj a hidegen sajtolt tökmagolaj. Nem, nem minden tökmagolaj hidegen sajtolt. Csak azok, melyek úgy készülnek, hogy a sajtolás során nem alkamazunk magas hőmérsékletet és nem adunk adalékanyagokat az olajhoz. GastrOlaj tökmagolajunkat mi is így készítjük! Ide kattints érte! 🙂
Vannak azonban olyan gyártók, akik a nagyobb kihozatal érdekében (értsd: adott mennyiségű magból több olajat tudjanak kisajtolni) magas hőmérsékletnek vetik alá a magokat. Ezzel azonban sérülhetnek a tökmag értékes vitaminjai és ásványi anyagai. Ezeket általában melegen sajtolt, hagyományos eljárással készült, őrségi tökmagolajként találhatsz és az áruk is alacsonyabb. Nem azt mondom, hogy ezek károsak lennének, ételek ízesítésére kiválóak, azonban ha a tökmagolaj élettani hatásait szeretnéd élvezni, akkor mindenképpen a hidegen sajtolt változatot javaslom.
Ugyanez a helyzet a salátaolajokkal és olajkeverékekkel. Olcsóbb áruk miatt sokan választják őket, viszont ezeket is inkább csak ételek ízesítésére ajánlom. Ha kúraszerűen szeretnéd fogyasztani a tökmagolajat, illetve, ha szeretnéd élvezni jótékony hatásait, akkor a hidegen sajtolt tökmagolajat válaszd!