A zsírsavak két fajtája között óriási különbség van. A mai rohanó világban túl sokat fogyasztunk a telítettből, pedig abból kellene keveset és túl keveset a telítetlenből, pedig abból kellene sokat.
De nem akarom ennyire túlbonyolítani a dolgot!
Miért fontos, hogy megkülönböztesd ezt a kétfajta zsírsavat?
Nem szeretnék túlságosan belebonyolódni ebbe a témába, csupán annyit szeretnék, hogy érezd a fontosságát annak, hogy milyen zsiradékot veszel magadhoz a napi táplálkozásod során.
Telített zsírsav: zsírmolekulái egyszeres kötéssel kapcsolódnak egymáshoz. Leginkább az állati eredetű zsiradékok tartoznak ide, valamint a növényi eredetű pálmazsír, és kókuszzsír.
Jellemzőjük, hogy szobahőmérsékleten is szilárd halmazállapotúak. Ezek túlzott fogyasztása felelős a szív-keringési rendszer megbetegedéseiért, a magas koleszterinszintért, az elhízásért és az érelzáródásért.
Telítetlen zsírsavak: kémiai kötései között legalább egy kettős kötést találunk, ezek az egyszeresen telítetlen zsírok, de akadnak olyanok is, melyek kettő, vagy még több kettős kötéssel rendelkeznek, ezek pedig a többszörösen telítetlen zsírok.
Ezek a zsírok találhatóak meg a növényi olajokban és a halolajban, fogyasztásuk segíthet leoldani az érfalakról a lerakódást és csökkenti a koleszterinszintet.
A telített és telítetlen zsírsavak optimális fogyasztási aránya 1:3 lenne, sajnos azonban ez az arány megközelíti a 20:1 arányt, ami komoly problémát jelent egészségünk szempontjából.
Nem arra kell gondolni, hogy teljesen száműzni kell a húsokat, füstölt árukat az étkezésekből, hanem a lényeg a megfelelő arányok betartásán van. A túlzott telített zsírsavfogyasztás, ugyanis jelentősen megemelheti a koleszterinszintet és az ebből eredő betegségek kialakulásának kockázatát.
Telítetlen zsírsavakban gazdag ételek közé tartoznak:
- hidegen sajtolt növényi olajok
- gyümölcsök
- zöldségek
- halak