Tökmagolaj felhasználása

A tökmagolaj felhasználása sokoldalú lehet. Szeretném ma megmutatni neked, hogy hogyan használhatod fel a tökmagolajat ételeidhez és azt, hogy mire kell odafigyelned.

Ezen felül szeretném még azt is megmutatni neked, hogy az ételeiden kívül még milyen felhasználása lehet a tökmagolajnak.

Gondoltad volna, hogy akár külsőleg is felhasználhatod?

Olvass tovább, érdemes! 🙂

Kezdjük először ott, hogy milyen a tökmagolaj felhasználása hányféleképpen történhet:

  1. Fogyaszthatod kúraszerűen – élettani hatásai miatt (mindjárt kirészletezem, hogy melyek ezek)
  2. Fogyaszthatod ételeidhez adagolva (itt is lesz néhány fontos szempont)
  3. Használhatod külsőleg

1. Tökmagolaj felhasználása kúraszerűen

Arról bizonyára hallottál már, hogy a tökmagolajnak nagyon sok jótékony hatása van. Elsősorban a hidegen sajtolt változatnak, mert ez a fajta nem esik át hőkezelésen.

A hidegen sajtolás folyamatáról és fontosságáról ebben a korábbi bejegyzésemben írtam => Hidegen sajtolás – miért ennyire fontos?

A tökmagolajnak számos jótékony hatása lehet. Nagyon jó visszajelzéseket kaptam már az elmúlt évek alatt például a férfiak részéről, akik eredményesen alkalmazták a prosztata jóindulatú megnagyobbodása által okozott panaszok kezelésében. Ugyancsak jó eredményekkel számoltak be a vásárlóim közül a hölgyek, akik gyakori felfázással, visszatérő fertőzésekkel küzdöttek.

Ezen felül még szzámos jótékony hatása lehet a hidegen sajtolt tökmagolajnak, melyeket ebben a korábbi cikkemben szedtem össze részletesen => Tökmagolaj 25 pozitív hatása

Térjünk rá most arra, hogy mit jelent pontosan a kúraszerű fogyasztás. A tökmagolaj kúraszerű fogyasztása azt jelenti, hogy minden reggel, éhgyomorra elfogyasztod a napi ajánlott fogyasztási mennyiséget. Ez felnőttek esetében napi 1 evőkanál, gyerekek esetében pedig napi 1 teáskanál.

Megiszod reggel az olajat, majd vársz körülbelül 20 percet és csak utána reggelizel. Ha teát vagy kávét is szoktál rendszeresen fogyasztani, akkor azt is a reggeli közben fogyaszd el. Ez a kis idő, amit az olaj elfogyasztása után hagysz, segíti az értékes összetevők jobb felszívódását.

Egy ilyen kúra legalább 3 hónapig tartson, azaz 3 hónapig minden nap fogyaszd el az ajánlott napi fogyasztási mennyiséget. A kúrák között tarthatsz egy 2 hetes szünetet, de nem feltétlenül szükséges.

2. Tökmagolaj ételeidhez adagolva

A hidegen sajtolt tökmagolajat nagyon jól fel tudod használni a mindennapi konyhádban. Amire figyelned kell, hogy ha szeretné az élettani hatásait is élvezni, akkor semmiképpen ne melegítsd, hevítsd az olajat vagy az ételt, ha már hozzáadtad az olajat.

Nekem nagy kedvencem például az, amikor pirítósra csepegtetek néhány csepp tökmagolajat. Egy szelet teljeskiőrlésű kenyér, néhány csepp tökmagolaj és máris egy tápláló reggelit kapsz.

Hozzáadhatod különböző szendvicskrémekhez. Tejföl, egy pici só és fokhagyma, valamint tökmagolaj hozzáadásával igazán különleges szendvicskrémet kapsz. De nagyon jól illik szerintem a túróhoz is.

Krémlevesek tetejére locsolva is különleges ízélményt ad. Az őszi, téli hűvös időben nagyon jól tud esni.

Süss néhány burgonyát a sütőben, nagyobb szeletekre vágva, majd locsold meg tökmagolajjal, esetleg tökmagolajos-fokhagymás tejföllel. Egyszerű, de annál ízletesebb vacsora!

Azt hiszem a legegyszerűbb megoldás az, amit a végére hagytam. A sok tartósítószert tartalmazó bolti öntetek helyett válassz hidegen sajtolt tökmagolajat öntetként friss vagy párolt zöldségeidhez és máris sokat tettél az egészségedért.

Most röviden ezek jutottak eszembe, de szívesen veszem, ha kiegészíted még valamivel. Akár itt hozzászólásban, akár nekem e-mailben elküldve! 🙂

3. Tökmagolaj felhasználása – külsőleg

Bármennyire is furcsának tűnhet, de a tökmagolajat nyugodtan használhatod külsőleg. A tökmagolaj ugyanis tartalmaz E-vitamint, ami a bőr és  haj számára nagyon fontos vitamin.

Száraz, töredezett haj esetében nyugodtan készíts belőle ápoló pakolást. Oszlasd el a nedves hajon, hagyd hatni 20-30 percig, majd a szokott módon mosd meg a hajad. Ezt nyugodtan ismételd meg hetente többször is. Ha szeretnéd, akkor még tehetsz hozzá jó minőségű illóolajat – eukaliptuszt, rozmaringot vagy rózsafát. Az arányra figyelj, 50 ml tökmagolajhoz maximum 20-25 csepp illóolajat tegyél.

Száraz fejbőr esetén is alkamazhatod a tökmagolajat önmagában vagy illóolajjal keverve. Arra mindenképpen figyelj oda, hogy az illóolajat önmagában soha ne vidd fel közvetlenül a bőrre, mert allergiás reakciót válthat ki.

Remélem sikerült egy kicsit jobban megismertetnem veled a tökmagolajat és kedvet kaptál a fogyasztáshoz! 

Szeretném a figyelmedbe ajánlani a Betyáros hidegen sajtolt tökmagolajat!
Mióta mi abbahagytuk a sajtolást, csak ezt fogyasztjuk! 
Jó szívvel ajánlom neked is! 🙂

 

 

Tökmagolaj felhasználása” bejegyzéshez egy hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .