Amióta elkezdtünk hidegen sajtolt olajokat készíteni szinte minden nap rácsodálkozom, hogy milyen sokoldalúan felhasználhatók és milyen értékes tulajdonságokkal rendelkeznek.
Olvastam egy cikket, melyben az állt, hogy a tökmagolaj remek magnézniumforrás, így fogyasztásával sokat tehetsz a szív- és az érrendszer egészségéért.
Viszont egyáltalán nem mindegy hogy fogyasztod és milyen olajat választasz hozzá.
Erről lesz ma szó! Olvass tovább! Megéri! 🙂
Amikor azt olvasod, hogy hidegen sajtolt tökmagolajat javaslok, akkor ennek a hosszú elnevezésnek, hogy „hidegen sajtolt” nagyon fontos szerepe van. Írhatnám azt simán, hogy tökmagolaj, de ha egészséged megőrzése a cél, akkor minden esetben a hidegen sajtolt tökmagolajat ajánlom neked. Miért is?
Miért fontos, hogy a tökmagolaj hidegen sajtolt legyen?
A hidegen sajtolás egy technológia. Szerintem a legjobb, mert ennél a technológiánál nem használunk magas hőmérsékletet (GastrOlaj olajainkat mi is így készítjük), így megőrizzük az olajos magvak értékes vitamin- és ásványianyag-tartalmát.
A folyamatot úgy képzeld el, hogy a magok bekerülnek egy úgynevezett csigás présbe és kisajtoljuk belőlük az olajat. Ennyi az egész, vagyis nincs hozzáadott anyag, nincs pirítás, hőkezelés, csupán 100%-os természetesség. Nézd csak:
A hidegen sajtolt tökmagolaj tehát a legértékesebb formája a tökmagolajoknak, hiszen minden értékes összetevőre vigyázunk.
Milyen másfajta tökmagolajjal találkozhatsz még?
Vannak azonban a boltok polcain másfajta tökmagolajak is, melyek többféle technológiával készülhetnek.
Ezek az olajok elnevezésben is különbözőek lehetnek. Találhatsz például melegen sajtolt, őrségi, hagyományos eljárással készült, termelői stb. címkével ellátott palackokat.
Fontos tudni, hogy például a melegen sajtolt, az őrségi, a hagyományos eljárással készült olaj általában hőkezeléssel készül. Ez azt jelenti, hogy a magokat sajtolás előtt ledarálják, sóval és vízzel összekeverik, ezt a keveréket magas hőmérsékleten lepirítják és úgy sajtolják ki belőle az olajat. Itt egy nagy különbség van a hidegen sajtoláshoz képest, ez pedig a magas hőmérséklet. Nem mondom, hogy az ilyen olajak károsak lennének, de abban biztos vagyok, hogy az értékes vitamin- és ásványianyag-tartalom sérül a hő hatására. Ezért ajánlom inkább a hidegen sajtolt változatot egészségmegőrzés céljából.
Miért van ennyifélen áron például a tökmagolaj?
Ez a másik különbség, amit észrevehetsz, ha a boltok polcain nézelődsz. A hidegen sajtolásnál mivel nem alkalmazunk magas hőmérsékletet, ezért egy adott mennyiségű magból sokkal kevesebb olajat tudunk kisajtolni, mintha melegítenénk. Ezért a valódi hidegen sajtolt olaj drágább. Értelemszerűen akik felmelegítik a magokat több olajat tudnak kinyerni ugyanannyi magból, így olcsóbban tudják értékesíteni.
Sajnos olyannal is találkoztam, hogy ugyan nem a melegen sajtolás technológiájával készítik az olajat, de a magokat megpirítják sajtolás előtt. Véleményem szerint ez sem fér bele a valódi hidegen sajtolás fogalmába.
Hogyan érdemes fogyasztani a hidegen sajtolt tökmagolajat?
A legfontosabb, hogy nem várhatsz egy- két kanálnyi olajtól egyből eredményeket. A hangsúly a rendszerességen van. Én kétféleképpen szoktam javasolni a fogyasztást:
- Kúraszerűen: vagyis minden nap reggel, éhgyomorra 1 evőkanállal. Egy kúra tartson minimum 3 hónapig. A kúrák nyugodtan ismételhetők, de ha bármilyen egészségügyi panaszod van, akkor érdemes egyeztetni a kezelőorvossal a fogyasztásról.
- Ételekhez adagolva: itt figyelni kell arra, hogy ne melegítsd már az ételt az olajjal együtt, illetve ne fogyaszd egy időben fekete kávéval/teával
Légy nagyon körültekintő, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy milyen minőséget vásárolsz. Én nagyon szívesen segítek neked! Itt az oldalon is rengeteg információt találsz, de ott vagyunk a Facebookon is.
A GastrOlaj márka, amiről itt az oldalon is olvashatsz a saját sajtolású olajainkat jelenti. Saját sajtoló kisüzemünkben készítjük férjemmel közösen egy kis zalai faluban – a legnagyobb gondossággal és szeretettel! 🙂
Kattints az alábbi képre és nézz körül webáruházunkban! 🙂