Tükörtojás és rizs dióolajjal? Igen!

Elsőre lehet, hogy furcsának találod a címet, de nem őrültem meg, ne aggódj. Nem fogok neked tükörtojásos rizst ajánlani!

Amiért ezt a bejegyzést írom, az, hogy a kislányom újabban nagyon rákapott a dióolaj ízére. Én nem csodálkozom ezen, hiszen kezdetek óta nekem is nagy kedvencem, de nála ez az imádat már kezd egészen furcsa párosításokat eredményezni.

Leírom neked, hogy mi mindenhez próbálta már ki a dióolajat, hátha neked is kedved támad a kísérletezgetéshez.

Szóval az első dolog a tükörtojás volt. Nem nagyon szeretem a hidegen sajtolt olajokat hevíteni, hiszen pont az a lényege a hidegen sajtolásnak, hogy nem alkalmazunk magas hőmérsékletet. Éppen emiatt nem nagyon szoktam ezekben sütni-főzni. Inkább az utóízesítést alkalmazom és ezt javaslom neked is.

A kész tükörtojást meglocsoltam egy kis dióolajjal. Ez indította el a lavinát 😀

Nagyon kellemes diós ízt adott neki és ez annyira ízlett a kislányomnak, hogy ebédkor az jutott eszébe, hogy a rizshez is megkóstolja. A sült hús mellé készült rizst meg is locsolta dióolajjal és elégedetten, jóízűen elfogyasztotta. Nem valami jó evő gyermekről van szó, úgyhogy ez már nála nagyon nagy dolgot jelent!

A következő „áldozat” a rántotta volt, majd következett a pirítós, a joghurt, a gyümölcsök és a turmixok. 

Ma már ott tartunk, hogy valahányszor egy új étellel találkozik, jön is a kérdés: „Anya, szerinted milyen lenne ez dióolajjal?”

És megkóstolja! És ízlik neki!

Azért osztottam meg veled ezt a kis történetet, mert ebből is látszik, hogy mennyire sokoldalúan felhasználhatók a hidegen sajtolt olajok. Nem kell leragadni annál, hogy a nyers zöldségre öntesz egy két kanálnyit.

Legyél bátor, kísérletezz és meglátod megéri! Ha nem vagy ennyire bátor, akkor először vegyél ki egy kis adagot az ételből és úgy adj hozzá dióolajat. Ha nem ízlik, akkor anélkül fogyasztod el a többi részt. Ha pedig igen, akkor bátran add hozzá a többihez is!

Szeretnék azonban egy dolgot javasolni neked!

Ahogy az előbb olvastad, mi hidegen sajtolunk növényi olajokat. Ez azért fontos, mert, ha elhatározod, hogy megkóstolod őket, akkor fogsz szembesülni azzal, hogy milyen sokféle olajat találsz a boltok kínálatában.

Nem csupán arra gondolok, hogy sokféle olajos magból készítenek olajat, hanem arra, hogy milyen sokféle elnevezéssel illetik őket.

Találkozhatsz: termelői olajjal, őrségi olajjal, hagyományos eljárással készült olajjal, szűz olajjal, stájer elnevezésű olajjal és még sorolhatnám.

Tudnod kell ezekről az elnevezésekről, hogy elsősorban a készítés módját tükrözik. A hagyományos eljárással készült, az őrségi, a stájer elnevezéssel ellátott olajok általában pirított olajok. Ami azt jelenti, hogy a magokat a sajtolás előtt megpirítják, de olyan is van, hogy ledarálják, sót és vizet adnak hozzá és magas hőmérsékleten lepirítják, majd ezután sajtolják.

Az ilyen olajok általában ízükben gazdagabbak, pörkölt, pirított mellékízzel rendelkeznek. Fogyasztásra teljesen alkalmasak, de az élettani hatásuk alacsonyabb lehet, mint a valódi hidegen sajtolt olajoké.

Milyen a valódi hidegen sajtolt olaj?

A nevében is benne van: hidegen sajtolunk, azaz nem használunk magas hőmérsékletet. A megszárított magok a csigás présbe kerülnek és kisajtoljuk belőlük az olajat. Ennyire egyszerű! Nincs magas hőmérséklet, nincs hozzáadott anyag, csak színtiszta hidegen sajtolt olaj.

Az így készült olajak élettani hatás szempontjából sokkal értékesebbek lehetnek, sokkal több értékes összetővel rendelkezhetnek, ezért ha egészséged megőrzése a cél, akkor a valódi hidegen sajtolt olajokat javaslom.

Ha felkeltettem az érdeklődésedet az olajok iránt, akkor gyere és csatlakozz a GastrOlaj hírek olvasóihoz!

Minden csütörtökön jelenik meg, tartalmában nagyon hasznos! Minden héten olvashatsz a hidegen sajtolt olajok jótékony hatásairól, felhasználási módjairól, tulajdonságairól és egyéb tudnivalókról.

Ha a receptek érdekelnek, akkor jó hírem van! 

Minden csütörtöki GastrOlaj hírek egy-egy receptet is tartalmaz
a hidegen sajtolt olajok világából!

Csatlakozol a népes olvasótáborhoz? Akkor kattints!

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .