Hidegen sajtolt tökmagolaj

tökmagolaj

Hidegen sajtolt tökmagolaj készítése, jótékony hatásai és felhasználási módjai.

Ezekről írtam a mai napon! Olvass tovább, hasznos lesz! 🙂

Amikor a hidegen sajtolt tökmagolajról beszélgetünk, akkor először a jótékony hatásai kerülnek szóba. Milyen hatásai lehetnek a hidegen sajtolt tökmagolajnak?

A hidegen sajtolt tökmagolaj jótékony hatásai: 

  1. Jótékony hatású lehet a prosztata jóindulatú megnagyobbodása által okozott tünetek enyhítésében.
  2. Segíthet gyulladásos folyamatok leküzdésében.
  3. Segíthet a menopauza tüneteinek enyhítésében.
  4. Támogatja a szív egészséges működését.
  5. Gyakori felfázás, fertőzés megelőzésében és kezelésében természetes segítség lehet.
  6. Segíthet megőrizni és visszanyerni az erek rugalmasságát, megelőzni a szív- és érrendszeri megbetegedéseket.
  7. Memóriára, agyi funkciók megfelelő működésére jótékony hatással lehet.
  8. Idegrendszer erősítésében is segítségedre lehet.
  9. Segíthet megőrizni és visszanyerni a bőr, a haj és a körmök egészségét, szépségét E-vitamin tartalma miatt.
  10. Erősítheti az immunrendszert, segítségedre lehet nagyobb betegségek, műtétek utáni lábadozásban.
  11. A máj egészségének megőrzésében segíthet.
  12. Segíthet a szervezet méregtelenítésében => erről és az olajrágásról ide kattintva olvashatsz többet
  13. Ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag, ezért segíthet neked ezek természetes pótlásában.

Azt hiszem ez egy egészen hosszú lista, de tényleg nagyon sok jótékony hatása lehet szervezetedre, ha rendszeresen fogyasztod.

Hogyan fogyaszd a hidegen sajtolt tökmagolajat?

Általában kétféle módon szoktam javasolni a hidegen sajtolt tökmagolajat:

1.Kúraszerűen:

A kúraszerű fogyasztás azt jelenti, hogy naponta, rendszeresen elfogyasztod az ajánlott fogyasztási mennyiséget. Felnőtteknél naponta 1 evőkanál, gyerekeknek 1 teáskanál a javasolt napi fogasztási mennyiség.

Ezt a mennyiséget minden nap, reggel, éhgyomorra fogyaszd el. Rögtön, felkelés után idd meg a hidegen sajtolt tökmagolajat, majd várj kb. 20 percet és csak ezután reggelizz. Fontos, hogy ha fekete teát/kávét is fogyasztasz, akkor várj velük is körülbelül 20 percet és csak azután idd meg. Erre a jobb felszívódás érdekében van szükség.

2.Ételeidhez adagolva:

Vannak, akik nem tudják önmagában elfogyasztani a hidegen sajtolt tökmagolajat, mert vagy nem szeretik az ízét vagy egyszerűen nem bírják az olajos állagot. Ilyenkor sem kell elkeseredni, ugyanúgy élvezhető a jótékony hatása ha hozzáadod ételeidhez. Arra azonban figyelned kell, hogy ne melegítsd az ételt akkor, amikor már hozzáadtad a hidegen sajtolt tökmagolajat.

Azért fontos, hogy ételeiddel már ne melegítsd a tökmagolajat, mert a hidegen sajtolásnak pont az a lényege, az a legfőbb értéke, hogy a sajtolás során nem melegítjük, pirítjuk a magokat és az olaj hőmérséklete sem emelkedik 40 °C fölé, ugyanis így tudjuk megőrizni a tökmag értékes összetevőit.

Add hozzá utólag a zabkásádhoz, add hozzá a joghurtodhoz, turmixodhoz vagy egyszerűen locsold meg vele a szendvicsedet, kenyeredet. Máris egy tápláló, egészséges reggelit kapsz. 🙂

Hogyan készül a hidegen sajtolt tökmagolaj?

A bejegyzés elején említettem, hogy szó lesz ma arról is, hogyan készülhet a hidegen sajtolt tökmagolaj.

Azért tartom fontosnak ezt kihangsúlyozni, mert szerintem a tökmagolaj minőségét a készítés módja is jelentős mértékben befolyásolhatja.

A hidegen sajtoltás lényege, hogy a magok a megtiszítás után egyből a csigás présbe kerülnek. Nem melegítjük, nem hevítjük, nem adunk hozzá semmilyen adalékanyagot, a végeredmény a lehető legtisztább, valódi hidegen sajtolt tökmagolaj. Ahogy korábban is írtam, azért tartom fontosnak kiemelni, hogy nem hevítjük a magokat, mert így meg tudjuk őrizni a tökmag értékes összetevőit (vagyis nem sérülnek a magas hőmérséklet hatására).

Jogos a kérdés, hogy milyen módon készülhet még tökmagolaj és miért fontos az egyéb készítési mód. 

Azért tartom mindig fontosnak kihangsúlyozni azt, hogy többféleképpen készülhet tökmagolaj, mert vannak olyan módok, ahol melegítik, pirítják az alapanyagot. Szerintem a magas hőmérséklet nem tesz jót az értékes összetevőknek, károsodhatnak a vitaminok és ásványi anyagok.

Vannak olyan gyártók, akik úgy készítik a tökmagolajat, hogy a magokat ledarálják, sóval és vízzel elegyítik és az így kapott masszát magas hőmérsékleten lepirítják, majd ezt a pirított masszát sajtolják. Ezt az Ausztriában és Magyarország nyugati részén nagy hagyománynak örvendő tökmagolajkészítési módot másnéven olajütésnek is nevezik. Az eredmény egy kellemes, pirított mellékízű tökmagolaj, ami amúgy nagyon finom. Az egyetlen kifogásom ellene a magas hőmérséklet alkalmazása, ezért egészségmegőrzés céljából inkább a hidegen sajtolt olajat javaslom.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .