Lenolajat és mákolajat lehet egyszerre fogyasztani?

Sok kérdés érkezik hozzám a hidegen sajtolt olajok fogyasztásával kapcsolatban. A fent említett kérdés is ilyen és mivel nagyon fontosnak tartom, hogy tisztán lássatok, ezért is készült belőle egy blogbejegyzés.

Szóval összegyűjtöttem nektek néhány információt arról, hogy hogyan fogyasszatok két vagy többféle hidegen sajtolt olajat egyszerre.

Az első és legfontosabb dolog, hogy jól figyeld meg azt, hogy milyen könyv hidegen sajtolt olajokolajat vásárolsz. Nemrég megjelent Olajozott egészség című könyvemben részletesen megírtam mindent erről a témáról, úgyhogy most csak jöjjön néhány fő elem ezekből.

A legfontosabb, hogy tiszta, 100%-ban hidegen sajtolt olajat vásárolj. Mi a GastrOlaj olajokat kizárólag a hidegen sajtolás technológiájával készítjük el, de sajnos nem minden olaj készül így.

Vannak olyan olajok, melyeket salátaolaj vagy más fantázianévvel árulnak, ezek szinte biztosan nem kizárólag hidegen sajtolással készülnek. Vannak gyártók, akik a melegen sajtolás technológiáját alkalmazzák, ami azt jelenti, hogy a magokat a szárítás után ledarálják, sóval és vízzel elegyítik, majd ezt a masszát magas hőmérsékleten lepirítják, majd utána sajtolják.

Ugye nem kell nagyon magyarázni, hogy a magas hőmérséklet hatására bizony sérülnek az értékes összetevők. Mivel éppen az értékes vitamin- és ásványi anyag tartalmuk miatt fogyasztjuk az olajakat, ezért  célszerű az ilyenek elkerülni.

Fontos, hogy ne dőlj be a túl olcsó termékeknek se. Tapasztalatból tudom, hogy 1 liter valódi hidegen sajtolt olajhoz mennyi alapanyag szükséges, hiszen látom a saját sajtoló üzemünkben. A túl olcsón árult olajok valószínűleg második sajtolásból származó olajok, melyek úgy állítanak elő, hogy az első sajtolás után visszamaradt olajpogácsát feláztatják valami olcsó olajjal és újra kisajtolják. Ezeket is kerüld el.

Szóval miután megtaláltad a megbízható termelőt, akkor térhetünk át arra, hogy hogyan fogyassz egyszerre többféle olajat.

Fontos kiemelni, hogy ha rendszeres orvosi felügyelet alatt állsz, azaz rendszeresen gyógyszert szedsz, akkor az olaj rendszeres szedéséről kérlek tájékoztasd a kezelőorvosodat.

Ha minden oké, akkor jöhet az olaj fogyasztása! 🙂

Ha esetünkben a hidegen sajtolt mákolajat és a hidegen sajtolt lenmagolajat szeretnéd egyszerre fogyasztani, akkor először is egy tiszta, ezidáig másra nem használt üveget és töltsd mind a két olajból 0,5-0,5 dl-t az üvegbe.

Rázd meg egy kicsit, hogy összekeveredjenek, majd ebből a keverékből fogyassz naponta reggel, éhgyomorra 1 evőkanállal.

Ezt a keveréket tartsd hűtőszekrényben! Nem érdemes egyszerre nagyobb adagokat elkészíteni, inkább csak így apránként készítsd el és ha elfogy, akkor keverj be egy új adagot.

Ha az élettani hatása miatt szeretnéd fogyasztani az olajokat, akkor fontos, hogy ne csupán 1-2 napig fogyaszd őket. Érdemes kúraszerűen fogyasztani, amit azt jelenti, hogy egyhuzamban legalább 3 hónapig minden reggel vegyél be egy evőkanállal. Gyerekek is fogyaszthatják, nekik 1 teáskanállal ajánlott ebből a keverékből.

Tudj meg mindet az olajokról!
Egy könyv az olajokról!

 

Lenolajat és mákolajat lehet egyszerre fogyasztani?” bejegyzéshez egy hozzászólás

  1. Szerintem a mákolaj alvássegítő tulajdonsága miatt főleg estefelé fogyasztandó (persze itt az éhgyomor már nem biztosítható) – a lenolaj inkább reggel, a tökmagolajjal egyidejűleg a leghatásosabb – persze itt egy abszolút laikus mond véleményt…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .