Te is túl sok sót fogyasztasz?

A túlzott sófogyasztás komoly egészségügyi károkat okoz!

Gondolom Te is találkoztál már ezzel. Egészen biztosan, hiszen sok-sok kutatás ír arról, hogy ma Magyarországon rendkívül magas azoknak a háztartásoknak a száma, ahol túl sok sót fogyasztanak.

Ezt most természetesen nem úgy kell érteni, hogy mindent elsóznak. Nem csak arra a sóra gondolok, amit beleszórunk a levesbe, rászórunk az ételeinkre, hanem azokra is, melyek előttünk rejtve maradnak. Szinte minden élelmiszer, amit a boltban vásárolunk tartalmaz sót. Gondoltad volna, hogy a napi ajánlott 5 gramm helyett átlagosan 17 grammot fogyasztunk?

Óriási különbség!!!

De miért olyan nagy probléma a túlzott sófogyasztás? Milyen következményei vannak?

Kép forrása: www.kidney.org
Kép forrása: www.kidney.org

A túlzott sófogyasztás elsősorban magas vérnyomást okoz, mert a só megköti a vizet. Az érpályában keringő vér térfogata megnő. Az így megemelkedő vérnyomás gyorsítja az érelmeszesedést, érelzáródáshoz vezet.

Már el is értünk az egyik legnagyobb problémához, mely a legtöbb embert érinti Magyarországon. Ez pedig nem más, mint a szív- és érrendszeri megbetegedések, melyek sajnos vezető helyen szerepelnek a halálozási listában.

Ha a családodban már volt szívinfarktus, akkor érdemes még jobban odafigyelned az egészségedre. De talán ezt már meg is teszed és tudatosan odafigyelsz az egészségmegőrzésre.

Ha azonban eddig még nem olvastál erről, akkor engedd meg, hogy segítsek neked néhány hasznos tanáccsal:

Azt bizonyára tudod, hogy szinte minden élelmiszerben van só. Minden, amit a boltok polcairól leveszel, legyen szó akár fűszerről, akár gabonapehelyről sót tartalmaz.

A napi bevitt sómennyiség nagy része például egy átlagos családnál így alakul:

  • 35% gabona és gabonapehely termékek, mint kenyér, reggeli gabonafélék, pizza , spagetti
  • 26% hús és hústermékek, mint szalonna, sonka, kolbász, felvágott, gyorséttermi ételek
  • 8% tej és tejtermékek, mint sajtok, sajtkrémek

Azt gondolom, hogy a só mellett még nagyon nagy probléma a túlzott fűszerezés is. Természetesen tisztelet a kivételnek, de azt hiszem úgy hozzászoktunk az ízfokozókhoz, hogy egy sima natúr párolt zöldséget néha már ízetlennek érzünk (persze egy finom olajjal azért lehet ezen segíteni és még egészséges is).

Nagyon oda kell figyelni arra is, hogy hiába édes ízű az adott étel, attól még tartalmazhat sót (ezt az összetevőknél le tudod ellenőrizni pl. natrium). Egyik nagy probléma a Magyar Nemzeti Szívalapítvány szerint, hogy a gyártók nem is kötelesek feltüntetni a csomagoláson, hogy az adott termék só hozzáadásával készült (azt meg végképp nem, hogy mennyi az a sómennyiség, amit beletettek).

Sajnos itt tényleg nem arról van szó, hogy akkor mostantól odafigyelsz és nem sózod meg az asztalnál az ételt, vagy megpróbálsz kevesebb sót tenni a főzés során a levesbe. Szakértők szerint sajnos az elfogyasztott só mennyiségének 80%-a különböző feldolgozott élelmiszerekkel kerül a szervezetünkbe.

És akkor néhány gyakorlati tanács – avagy így csökkentsd a napi sóbeviteledet!

  1. Ne tegyél az asztalra sószórót! (tudom banális dolog, de lehet, hogy eszedbe sem jut így)
  2. Mindenképpen nézd meg a választott termék címkéjét – ha szerencséd van, akkor feltüntetik a sót; de sajnos ez nem kötelező
  3. Kerüld a gyorséttermeket, a gyors ételeket, a chipseket, pattogatott kukoricákat
  4. Lehetőség szerint csökkentsd a konzervek, krémek, szószok fogyasztását – készíts helyette friss zöldségekből készült pástétomokat, melyeket hidegen sajtolt olajokkal is dúsíthatsz, ízesíthetsz
  5. Ha ízetlennek érzed az ételeidet, akkor vegeta vagy egyéb ételízesítő helyett (melyek szintén tele vannak sóval) használj friss vagy szárított zöld fűszereket
  6. Köretként a sózott sült krumpli helyett válassz párolt zöldségeket – de ha ragaszkodsz a sült krumplihoz és magában ízetlennek találod, akkor ha elkészült locsold meg dióolajjal (hmmmm 🙂 )
  7. Sajnos nem elegendő ha tengeri sóra váltasz – ennek fogyasztására is éppúgy igaz, hogy túlzott mennyiségben káros az egészségünkre

Mit gondolsz, menni fog?

Biztosan! Hiszen ha itt vagy, akkor jól tudod, hogy a betegségeket könnyebb megelőzni, mint gyógyítani. És ez így is van!

Szóval melyikkel kezded? 🙂

 

 

boritokep

 

Szeretnél megismerni más hidegen sajtolt növényi olajokat is?
Szeretnél rendszeresen tájékozódni, hasznos információkat megtudni arról, hogyan őrizheted meg egészségedet természetes módon?
Iratkozz fel hírlevelünkre és töltsd le ingyenes tanulmányainkat és legyél egészségesebb már MA! => Ide kattints! KÉREM!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .