Sok olvasói levelet kapok. Nagyon örülök neki, mert így legalább tudom, hogy milyen témák érdekelnek benneteket.
A legutóbbi levél arról szólt, hogy a tökmagolaj mire használható.
Nos, a tökmagolaj elég sokrétűen felhasználható, legalábbis nekem ez a tapasztalatom. Megmutatom, hogy hogyan tudod beilleszteni a hétköznapi étkezésedbe, hogy teheted a mindennapjaid részévé és milyen külső felhasználási módjai lehetnek.
Erről írtam ma – olvass tovább!
Kezdjük az elején! Mégpedig ott, hogy kétféle tökmagolajjal találkozhatsz a boltok polcain.
Találkozhatsz hidegen sajtolt és melegen sajtolt tökmagolajjal. A kettő között az a különbség, hogy míg a hidegen sajtolásnál a megtisztított magok egyből egy csigás présbe kerülnek és kisajtoljuk belőle az olajat, addig a melegen sajtolás ennél sokkal bonyolultabb. A melegen sajtolásnál ugyanis a megtiszított magokat ledarálják, sóval és vízzel összegyúrják, majd ezt a masszát magas hőmérsékleten lepirítják és így sajtolják.
Láthatod, hogy a hidegen sajtolásnál nem avatkozunk be a magok szerkezetébe, nem alkalmazunk magas hőmérsékletet, így élettani hatás szempontjából egy rendkívül értékes olajat kapunk – véleményem szerint sokkal értékesebbet, mint a melegen sajtolt olaj.
A kétfajta olaj között árbeli különbségek is vannak, ez pedig annak köszönhető, hogy a melegen sajtolásnál a hő hatására nagyobb kihozatallal tudnak dolgozni, azaz egy adott mennyiségű magból több olajat tudnak kisajtolni – ezért is olcsóbbak a melegen sajtolt változatok. Viszont ne feledd, hogy a melegen sajtoltnál az értékes összetevők sérülhetnek a hő hatására.
Most már látod, hogy milyen tökmagolajakkal találkozhatsz. Azért fontos ezt tisztázni az elején, mert sokan csak az ár alapján döntenek és lehet, hogy egy teljesen értéktelen olajat kapnak.
A tökmagolaj mire használható?
A tökmagolajat fogyaszthatod kúraszerűen és ételeidhez adagolva.
A tökmagolaj kúraszerű fogyasztásának lényege, hogy minden reggel éhgyomorra elfogyasztasz belőle 1 evőkanállal, azért, hogy a jótékony hatásait élvezhesd. Ezt érdemes kúraszerűen végezned, egy kúra legalább 3 hónapig tartson. Összefoglalva ez azt jelenti, hogy 3 hónapon keresztül minden reggel megiszol egy evőkanál tökmagolajat. Érdemes utána várni egy kicsit és körülbelül 15 perc után reggelizni/kávézni a jobb felszívódás érdekében.
Ételeidhez is hozzáadhatod a tökmagolajat. Gondolkodj úgy, hogy ha minden nap szeretnéd fogyasztani, akkor mihez tudod minden nap hozzáadni. Például nagyon finom friss pékáruval mártogatva, piritósra csepegtetve, szendvicskrémbe keverve, joghurtba/kefírbe keverve vagy zöldségekre locsolva. Csak a fantáziádra és az ízlésedre van bízva, hogy mihez adod hozzá.
A hidegen sajtolt tökmagolajat felhasználhatod olajrágáshoz is. Az olajrágás lényege, hogy minden reggel felkelés után, egy evőkanál tökmagolajat zubogtatsz a szádban 15-20 percig, hogy az éjszaka felgyülemlett méreganyagokat eltávolítsd. Ide kattintva olvashatsz róla bővebben.
A tökmagolajat használhatod külsőleg is!
Bármilyen furcsának is tűnhet, de igen, a tökmagolajat alkalmazhatod külsőleg is. Az egyik legjobb hajpakolás készíthető a felhasználásával. A legegyszerűbb, ha hajmosás előtt öntesz a tenyeredbe tökmagolajat és bemasszírozod a hajvégekbe. Ezután várj körülbelül egy fél órát és utána a szokásos módon moss hajat.
Ha nagyon száraz a hajad, akkor az alábbi pakolást is érdemes kipróbálnod. Az egyik leghatásosabb, ha tojássárgáját összekeverünk egy kevéske mézzel, amihez hozzáadunk egy kis sört, és tökmagolajat. Hagyd hatni kb 20 percig, majd bő vízzel öblítsd le és a szokásos módon mosd meg a hajad.
Ha valódi 100%-os hidegen sajtolt tökmagolajat keresel, akkor jó szívvel ajánlom GastrOlaj hidegen sajtolt tökmagolajunkat! Kattints a képre!