Ételek és színek – így őrizd meg az egészséged!

Korábban, mikor azon gondolkoztam, hogy mi kerüljön az asztalunkra soha nem gondoltam volna, hogy van aki a színeknek, az ételek színének nagy jelentőséget tulajdonít.

Aztán ahogy telt az idő és egyre jobban odafigyeltem arra, hogy mit fogyasztunk, egyre többször találkoztam olyan cikkel, melyben táplálkozástudományi szakemberek arról írnak, hogy melyik ételek fogyasztásával, pontosabban milyen színű ételek fogyasztásával tehetünk sokat egészségünk megőrzésének érdekében.

A szakemberek elsősorban a piros, a zöld és a narancssárga színű zöldségfélék fogyasztását javasolják, mert állításuk szerint ezeknek nagyon magas az antioxidáns tartalmuk.

De miért fontosak ezek és mi a helyzet a más színű zöldségekkel…

Forrás: konyhatv.hu
Forrás: konyhatv.hu

A piros zöldségek és gyümölcsök tartalmaznak úgynevezett likopin és antocián nevű anyagokat. Ezek a húgyvezeték megfelelő működésében, a szívbetegségek és a rák megelőzésében, valamint a memória megfelelő működésében játszanak fontos szerepet.

Piros színűek közé tartoznak például:

  • piros alma, vérnarancs, cseresznye, tőzegáfonya, piros szőlő, piros grépfrút, málna, földieper, cékla, piros paprika, retek, cikóriasaláta, vöröshagyma, piros krumpli, rebarbara, és paradicsom

A zöld gyümölcsök és zöldségek tartalmaznak lutein és indol nevű anyagokat. Ezek azért fontosak, mert szintén segítenek megelőzni a rákos megbetegedéseket, ezen kívül sok kalciumot is tartalmaznak, így erősítik a csontokat.

Zöld színű zöldségek közé tartoznak például:

  • avokádó, zöld alma, kivi, zöld körte, articsóka, spárga, brokkoli és változatai, bimbós kel, kínai kel, zöldbab, fejes káposzta, zeller, uborka, leveles zöldségek, póréhagyma, fejes saláta, zöldhagyma, zöldborsó, zöldpaprika, hüvelyes borsó, cukorborsó, spenót

A sárga-, narancssárga zöldségek és gyümölcsök elsősorban karotinoid és bioflavonoid tartalmuk miatt jelentősek. Erősítik az immunrendszert, a szívet és szintén segítenek elkerülni a rákos megbetegedéséket.

Narancssárga zöldségek közé tartozik például:

  • sárgabarack, sárgadinnye, sárga füge, grépfrút, citrom, mangó, nektarin, narancs, papaya, datolyaszilva, ananász, sárga cékla, sárgarépa, sárga paprika, tök, karórépa, csemegekukorica, sütőtök.

A legtöbb helyen ezekről olvashatunk, de nem nagyon találkoztam más színű étel ajánlásával. Nemrég azonban egy cikk arról szólt, hogy a fehér színű krumpli fogyasztása a modern étkezési szokások miatt szinte teljesen háttérbe szorult.

Mit gondoltok mi lehet ennek az oka? Az hogy egészségtelen, káros anyagokat tartalmaz?

A válasz határozottan nem! A krumpli és a többi fehér zöldség (például a karfiol, gomba, a karalábé) rostban, magnéziumban és káliumban gazdagok, melyeknek egyáltalán nem szabadna hiányozni az étkezéseinkből.

Az ok, ami miatt háttérbe szorult az az elkészítés egészségtelen módja! Sokan ugyanis bő olajban, zsírban gazdagon készítik, mely valóban nem túl egészséges.

Van azonban más módja is annak, hogy egészségesen fogyasszuk. Ha az elkészítéséhez hidegen sajtolt növényi olajat használunk, akkor máris két legyet üthetünk egy csapásra, hiszen így hozzájuthatunk a burgonya fontos tápanyagaihoz, illetve a hidegen sajtolt növényi olaj fogyasztásával (választásunktól függően) sok betegségek megelőzhetünk.

Táplálkozási szakemberek szerint azok a gyerekek, akik nem szívesen fogyasztanak zöldségféleségeket sok fontos tápanyagtól elesnek. Ők általában szívesebben fogyasztanak krumplit. Ennek elkészítése is lehet egészséges és különleges, például ha 2 felé vágjuk el és héjában sütjük meg nem is kell hozzá előzőleg zsiradékot adni. Ha elkészült, akkor viszont meglocsolhatjuk bármilyen hidegen sajtolt növényi olajjal, gyermekünk ízlése szerint. Egy finom mogyoró, vagy dióolaj biztosan feldobja ezt az egyszerű ételt!

Fontosnak tartom felhívni azonban a figyelmet arra, hogy a mogyoró- és dióolaj éppúgy, ahogy az olajos magvak, allergiás reakciókat válthatnak ki. Ennek esélye nagyon kicsi, de azért a gyerekeknél óvatosan vezessük be őket az étkezésbe!

banner_feliratkoztatás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .